Scoring w BIK – jak ocena punktowa w banku wpływa na twoją zdolność kredytową

Nie dla każdego jest jasne, w jaki sposób i na jakiej podstawie banki podejmują decyzję kredytową. Powiedzieć, że w tym celu wykorzystywany jest BIK, nie zawsze rozwiewa wątpliwości. Wyjaśnimy więc czym jest scoring BIK i jak jego wysokość wpływa na zdolność kredytową każdego z nas.

Czym jest ocena BIK?

Czym właściwie jest BIK? Rozpocznijmy od rozwinięcia tego tajemniczego skrótu. BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że obecność naszych danych w BIK nie jest niczym niekorzystnym, a wręcz przeciwnie. Obecność w BIK oznacza jedynie tyle, że w przeszłości przynajmniej raz braliśmy kredyt i tym samym istnieje możliwość sprawdzenia naszej wiarygodności kredytowej. W biurze informacji kredytowej gromadzone są dane na temat dotychczasowy zobowiązań kredytowych oraz terminowości ich spłacania.

Jak scoring BIK wpływa na zdolność kredytową?

Na podstawie danych gromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej obliczany jest scoring BIK, który jest wykorzystywany przez banki do podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu. Do obliczenia oceny BIK wlicza się terminowość spłacania dotychczasowych zadłużeń i ewentualne zaleganie z ratami oraz porównanie do klientów o podobnej historii kredytowej.

W jakim celu banki stosują scoring BIK? Pomaga im to ograniczyć ryzyko związane z udzieleniem kredytu klientowi niewiarygodnemu, który będzie się uchylał od spłacania rat. Warto pamiętać, że dla każdego banku akceptowalne może być zupełnie różne ryzyko. W ten sposób posiadanie niekorzystnej oceny punktowej BIK nie wyklucza otrzymania kredytu w banku, wymusza jedynie potrzebę znalezienia takiej placówki, która akceptuje nieco niższą ocenę. Ocena punktowa BIK wyrażana jest wartością od 1 do 100.

Czy każdy posiada wyliczoną ocenę BIK?

Nie dla każdego zostanie jednak naliczony scoring w BIK. Wynika to z faktu, że ocena BIK wyliczana jest dla każdego kredytobiorcy, który dotychczas choć raz wziął kredyt. Może to nieco utrudniać wzięcie większej pożyczki, a najlepszym rozwiązaniem jest wnioskowanie wraz z osobą posiadającą wysoką ocenę BIK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here