Jak zerwać toksyczne relacje?

Kiedy związek albo przyjaźń zaczynają ciążyć, może być to efekt toksyczności drugiej osoby. Zerwanie z nią relacji może być jednak bardzo trudne.

Relacje międzyludzkie mogą być skomplikowane – z jednymi osobami czujemy się komfortowo i swobodnie, z innymi wprost przeciwnie. Toksyczne relacje wcale nie są rzadko spotykane, ale często mamy trudności w ich rozpoznaniu i ucięciu wtedy, gdy są jeszcze na wczesnym etapie rozwoju.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z toksyczną osobą?

Toksyczne osoby to takie, które nie dodają niczego pozytywnego do naszego życia. Wręcz przeciwnie – znajomość z nimi staje się obciążeniem. Pojawiają się pretensje, żądania, obgadywanie, zdrady, obrażanie, pouczenia. Toksyczne osoby często koncentrują się na sobie, wysysając energię ze swoich ofiar, dlatego spotkania z nimi są często tak wyczerpujące pod względem psychicznym.

Jeśli zauważasz również takie sygnały w relacji z przyjacielem, przyjaciółką, partnerem czy partnerką, warto pomyśleć o jej zerwaniu, ponieważ potem może być tylko gorzej.

 

O czym pamiętać przy zakończeniu toksycznej relacji?

Bardzo często zakończenie toksycznej relacji jest trudne. Rzadko która osoba jest w stanie odciąć się od razu, zwłaszcza wtedy, gdy relacja ta trwa już od dłuższego czasu. Wtedy może pojawić się poczucie winy, lęk przed całkowitym zerwaniem kontaktów, a nawet różnego rodzaju groźby i presja.

Z toksycznych relacji najlepiej wycofywać się powoli, krok po kroku. Powolne odcinanie się od toksycznej osoby jest najkorzystniejsze, ponieważ nie jest gwałtowne i tym samym nie powoduje tak negatywnej reakcji. Tłumaczenie się brakiem czasu, puszczanie uwag mimo uszu to dobre strategie.

Jeśli jednak nie przynoszą one oczekiwanych skutków i zerwanie toksycznej relacji jest bardzo trudne, warto udać się do psychologa, na przykład z Centrum Dobrej Terapii z Krakowa. Jego wsparcie będzie bardzo pomocne w poprawie jakości życia.

Więcej informacji dotyczących oferty w zakresie psychologii, psychiatrii i psychoterapii można znaleźć na stronie internetowej Centrum Dobrej Terapii z Krakowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here