Jak zbudować energooszczędny dom jednorodzinny

Zastanawiasz się nad budową domu jednorodzinnego? Zależy Ci na stworzeniu budynku, który będzie się charakteryzował jak najniższym zapotrzebowaniem na energię? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

W dobie nieustannie rosnących cen surowców energetycznych mnóstwo osób planujących budowę domu postanawia na wdrożenie rozwiązań umożliwiających stworzenie domu energooszczędnego lub nawet pasywnego. Każdy, kto zainwestował w tego typu rozwiązania już przed laty, obecnie niewątpliwie ma ogromne powody do zadowolenia, ponieważ drożyzna na rynku paliw tak mocno nie odbije się na ich portfelu. Szczególnie wysokie podwyżki cen gazu dotyczą właścicieli budynków firmowych. W przypadku tego typu obiektów, sprawa oszczędzania energii cieplnej staje się sprawą priorytetową. W Polsce energooszczędność budynków zapewnia się przede wszystkim poprzez odpowiednią architekturę (znaczenie ma np. kształt bryły, usytuowanie okien, kształt dachu, itp.) oraz jak najlepsze jego ocieplenie. Ale to oczywiście nie jedyne sposoby, dzięki którym można zminimalizować rachunki za ogrzewanie. Ogromną rolę odgrywają również urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz rekuperacja.

Pompy ciepła oraz kolektory słoneczne

W ostatnich latach dużo mówiło się o potrzebie inwestowania w odnawialne źródła energii. Praktyka pokazała, że z powodzeniem można wykorzystywać energię, która jest zmagazynowana w otaczającej nas przyrodzie. Każdego dnia do naszej planety docierają ogromne ilości energii słonecznej. Mnóstwo energii cieplnej jest zmagazynowane w powietrzu, gruncie, a nawet w zbiornikach wodnych. W naszym kraju dość powszechnie wykorzystuje się już kolektory słoneczne. Można je zauważyć na dachach oraz ścianach najróżniejszych budynków. Jak czytamy w serwisie Kormas.pl czasem montuje się je bezpośrednio na gruncie, dzięki czemu stosowany jest mechanizm sterujący ich położeniem, tak by maksymalnie wykorzystywać aktualne nasłonecznienie. Kolektory słoneczne wykorzystuje się przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej. Co ciekawe nowoczesne kolektory pozwalają na korzystanie z energii słonecznej nawet, gdy niebo jest zachmurzone. Podobnymi urządzeniami są panele fotowoltaiczne, ale te w odróżnieniu od typowych kolektorów słonecznych zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. A jak działają pompy ciepła?

Jak sama nazwa wskazuje, pompy ciepła są to urządzenia dosłownie tłoczące ciepło z jednego miejsca w drugie. Na przykład powietrzna pompa ciepła przemieszcza energię cieplną z powietrza otaczającego budynek do jego wnętrza. Dzięki temu budynek może być skutecznie ogrzewany nawet zimą. Jak wskazują specjaliści z firmy In-serwis szacuje się, że powietrzne pompy ciepła mogą funkcjonować nawet przy ujemnych temperaturach dochodzących do kilkunastu stopni. Poniżej tej temperatury konieczne jest skorzystanie z jakiegoś bardziej typowego urządzenia grzewczego. Doskonale w tej roli sprawdza się kondensacyjny kocioł gazowy.

System rekuperacji – dlaczego tak istotny

W domach energooszczędnych powszechnie stosuje się systemy rekuperacji. Dlaczego rekuperacja cieszy się tak duża popularnością? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – rozwiązanie to jest po prostu niezwykle skuteczne. Prawidłowo funkcjonujący system rekuperacji pozwala na nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności na ogrzewaniu. Biorąc pod uwagę aktualne ceny surowców energetycznych, tak wysoki poziom redukcji spalania paliwa w ogromnej mierze przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Na czym polega ewenement rekuperacji? Jest ona niczym innym jak wentylacją mechaniczną, tyle, że jest ona dodatkowo wyposażona w system odzysku ciepła. W typowych systemach wentylacyjnych wraz z wydalanym z budynku powietrzem uciekają ogromne ilości zmagazynowanej w nim energii cieplnej. Rekuperacja pozwala na jej odzyskanie, przy czym odbywa się to z bardzo wysoką skutecznością. Dzięki temu świeże tłoczone do budynku powietrze jest już wstępnie podgrzane, a to znacząco odciąża system grzewczy – ma on po prostu dużo mniej pracy. Odzysk ciepła odbywa się w wymiennikach ciepła, gdzie oba strumienie powietrza: wychodzący i wchodzący stykają się ze sobą, dzięki czemu dochodzi do wymiany energii cieplnej. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej rekuperatory-ask.pl – w nowoczesnych wymiennikach ciepła możliwy jest odzysk energii cieplnej nawet na poziomie 90%. To właśnie dzięki temu możliwe jest wygenerowanie tak znaczących oszczędności na ogrzewaniu.

Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze na etapie planowania budowy domu, czy już jesteś jego szczęśliwym właścicielem, zawsze jest dobra pora na zainwestowanie w energooszczędne rozwiązania. Firma Rekuperatory ASK od lat specjalizuje się w projektowaniu oraz montażu energooszczędnych instalacji grzewczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here