Firma z księgową czy bez

Rozpoczynasz działalność gospodarczą i zastanawiasz się jak maksymalnie ograniczyć koszty na początku istnienia firmy. Jednym z takich pytań, które powstają na starcie, może być czy oddać prowadzenie dokumentacji księgowej specjalistom od rachunkowości. Część nowych przedsiębiorców radzi sobie samodzielnie z księgowością firmy, a inni nie mają pojęcia o tej dziedzinie.

Zalety nawiązania współpracy z biurem księgowym

Czas jest czymś bezcennym. Nowe firmy zakładają najczęściej ludzie młodzi, posiadający rodziny. Stworzenie własnej firmy same w sobie jest sporym stresem. Powoduje to różnego rodzaju napięcia. Urzędy wymagają składania rożnych dokumentów, ponazywanych nic niemówiącymi nam symbolami. Dla biur rachunkowych, takich jak Everte, takie pojęcia są na porządku dziennym, wiedzą jakie dokumenty trzeba złożyć w Urzędach, takich jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Żeby zaoszczędzić sobie stresów z tym związanych, czasami warto jest zapłacić kilkadziesiąt złotych i nie martwić się, czy dopełniliśmy wszystkich formalności. Poza tym dobrze pozałatwiane sprawy, terminowo oddane dokumenty wpływają na to, że nie poniesiemy kar finansowych, które z pewnością są dużo wyższe niż nawet kilkumiesięczne opłaty za prowadzenie dokumentacji księgowej przez biuro rachunkowe.

Decyzje, które trzeba podjąć przed rozpoczęciem działalności

Ktoś, kto rozpoczyna działalność nie zawsze potrafi rozeznać się na tyle dobrze, żeby mógł przewidzieć, jaka forma opodatkowania będzie dla niego najlepsza. Fachowa księgowa potrafi doradzić wchodzącemu na rynek przedsiębiorcy, czy lepiej żeby był na Książce Przychodów i Rozchodów czy na ryczałcie ewidencjonowanym. Jeśli jeszcze nie rozpoczęliśmy działalności gospodarczej, a mamy takie zamiary, to solidne biura rachunkowe podpowiedzą nam z jakich dotacji czy dofinansowań możemy skorzystać, aby na początek mieć większy kapitał finansowy do wykorzystania. Oferta biura rachunkowość Everte Warszawa jest na tyle elastyczna, że księgowi pomagają już w pierwszych krokach stawianych przez nowe firmy, takich jak wypełnienie wniosku CEIDG.

Księgowość online czy księgowa w biurze

Chcąc oszczędzać czas, który trzeba poświęcać na fizyczny dowóz dokumentów, wiele osób decyduje się na księgowość online. Wyróżnia się między innymi księgowość, którą przedsiębiorca samodzielnie prowadzi online w przygotowanej do tego specjalnie aplikacji albo księgowość, która jest prowadzona przez biuro z dostępem do aplikacji online. Księgowość online jest często trochę tańsza niż nawiązanie współpracy z księgową w biurze. Wynika to zapewne z faktu, że w księgowości online trzeba jednak być bardziej samodzielnym w prowadzeniu firmy niż w wypadku oddania spraw rachunkowych księgowej. Co więcej mając księgową w biurze, łatwiej jest zasięgnąć informacji, doradzić się oraz uzyskać pomoc w pokierowaniu jakąś sprawą.

Podsumowując, to czy próbować działać samodzielnie i rozliczać sprawy związane z finansami firmy, czy podpisać umowę z firmą rachunkową, a może skorzystać z księgowości online zależy od tego, jak bardzo jesteśmy zaznajomieni z przepisami prawa, ustawami oraz jak bardzo jesteśmy odporni na stres. Często lepiej zapłacić stosunkowo niewielką kwotę, a przenieść ciężar rozliczeń na kogoś, kto jest w tej dziedzinie wyspecjalizowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here