Wypowiedzenie umowy o pracę

Gdy dowiadujemy się, że straciliśmy pracę, to często nie wiemy co mamy ze sobą zrobić. Nie jest to dla nas łatwa sytuacja, ponieważ obawiamy się, że szybko nie znajdziemy nowego zatrudnienia i zostaniemy bez pieniędzy. Często mamy na utrzymaniu rodzinę oraz comiesięczne zobowiązania finansowe. Nic dziwnego, że niespodziewane wypowiedzenie umowy o pracę może na nas bardzo wpłynąć. Przeważnie nie jest to coś miłego jeśli nagle szef wręcza nam wypowiedzenie i okazuje się, że tak naprawdę nie musimy już przychodzić do pracy. Nie czujemy się z tym dobrze i nie zawsze zgadzamy się z decyzją pracodawcy. Jeśli znamy prawo pracy Wrocław, to potrafimy się odnieść do sytuacji. Wiemy w jakim momencie pracodawca może przekroczyć swoje uprawnienia i jeżeli to zrobił, to możemy domagać się powrotu do pracy. W niektórych sytuacjach możemy starać się o odszkodowanie.

Czasami działamy bardzo impulsywnie jak pracodawca wręcza nam wypowiedzenie. Mówimy niemiłe słowa, a to może odwrócić się na naszą niekorzyść. Czasem unosimy się dumą i po prostu podpisujemy wypowiedzenie i wychodzimy. Nie walczymy o swoje prawa. Nawet się nie zastanawiamy nad tym czy mamy taką możliwość. Jeżeli ludzie znali lepiej kodeks pracy , to pewnie niektóre sytuacje życiowe wyglądałyby inaczej.

Dzisiaj mamy bardzo łatwy dostęp do adwokatów. Nie każdy adwokat dla pracowników i pracodawców żąda za swoje usługi mnóstwo pieniędzy. Wielu z nich doradzi nam za darmo i podpowie co możemy zrobić w naszej sytuacji. Dowiemy się czy mamy prawo wywalczyć cokolwiek od naszego pracodawcy. Jeżeli rzeczywiście jest taka możliwość, to powinniśmy spróbować swoich szans. Tym bardziej, że w naszym kraju prawo jest bardziej po stronie pracownika, a nie pracodawcy. Przynajmniej tak się wydaje jeżeli przejrzy się na decyzje wydawane przez sąd. Zazwyczaj pracodawca jest winny i pracownicy w ten sposób sporo zyskują. Takie zakończenia rozpraw sprawia, że ludzie coraz częściej mają ochotę sądzić się ze swoimi pracodawcami. Czasami doprowadza to do niemiłych sytuacji, ponieważ niektórzy specjalnie coś robią, żeby sprowokować pracodawcę. Niestety takie zachowania również mogą wyjść w trakcie rozprawy i trzeba mieć tego świadomość.

Coraz częściej można usłyszeć, że pracownicy sądzą się z pracodawcą. Czasami są to błahe sprawy, a czasem chodzi o poważne zarzuty. Dzisiaj można z łatwością założyć komuś sprawę i później ta osoba musi udowodnić przed sądem, że jest niewinna. Nie zawsze jest to takie proste. Chociaż przeważnie pracownicy wygrywają sprawy przeciwko pracodawcy, to warto jednak pamiętać o swoim sumieniu. Zastanówmy się czy nie chcemy zaszkodzić pracodawcy ze względów osobistych, a nie dlatego, że w jakikolwiek sposób działał niezgodnie z przepisami prawa pracy. Być może wypowiedzenie nam się rzeczywiście należało, ponieważ nie byliśmy dobrymi pracownikami. Spróbujmy spojrzeć na siebie trochę obiektywnie i nie zakładajmy nikomu sprawy jedynie dlatego, że czujemy złość oraz wiemy, że możemy wygrać. Co innego w sytuacji gdy mamy pewność, iż nasz pracodawca postępował niezgodnie z prawem. Wtedy warto o tym opowiedzieć odpowiedniej osobie, żeby już nigdy w przyszłości nie skrzywdził nikomu.

Czasem złe działania w miejscu pracy sprawiają, że tracimy sens życia. Bardzo wiele nadal mówi się o mobbingu w miejscu pracy. Często pracownicy to wykorzystują i nie pozwalają powiedzieć praktycznie niczego swemu pracodawcy. Nie mają nawet świadomości, że tak naprawdę w takiej sytuacji pracodawca może ich pozwać o mobbing. Prawo przecież działa w- dwie strony i niekoniecznie osobą sądzoną musi być ta osoba, która posiada wyższą pozycję społeczną j jest naszym pracodawcą.

Zastanówmy się poważnie zanim podejmiemy decyzję o zatrudnieniu adwokata. Jeżeli mamy do tego podstawy, to zdecydujmy się na takie rozwiązanie. Jeśli natomiast decydują za nas emocje, to nie powinniśmy decydować się na taki krok. Możemy w ten sposób bardzo skrzywdzić drugiego człowieka, a nawet zniszczyć mu życie. Postarajmy się być osobami odpowiedzialnymi za swoje czyny.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here