praca

Większość Polaków obawia się tego, jak może zmienić się sytuacja na rynku pracy w najbliższym czasie. Najprawdopodobniej nie będą to zmiany na lepsze. Już teraz sytuacja nie jest zbyt optymalna, a zwłaszcza dla tych osób, które dopiero wkraczają na rynek i próbują jakoś się na nim odnaleźć, starając się o zdobycie swojej pierwszej posady w życiu. A nie jest o to łatwo. Eksperci już teraz wysuwają swoje prognozy na kolejne tygodnie i miesiące, które są tylko dowodem na to, że rynek pracy 2022 najprawdopodobniej okaże się mało atrakcyjnym środowiskiem dla osób młodych lub tych, które zaczynają się przebranżawiać. A czy to oznacza, że już niedługo będziemy mieć jeszcze większy problem z bezrobociem niż w chwili obecnej?

Otóż wcale że nie. Sytuacja na rynku pracy nie jest może aż tak dobra, jak mogłaby być, ale nie jest też jakoś szczególnie tragiczna, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę te wszystkie czynniki, które w jakiś sposób na nią wpływają. Zdecydowanie mogło być gorzej. A nie jest źle, bo eksperci przewidują, że poziom bezrobocia będzie właśnie spadać i ta tendencja spadkowa zostanie utrzymana jeszcze przez kolejne miesiące, być może nawet i lata, o ile tylko nic szczególnego nas nie zaskoczy. Wzrosną natomiast wynagrodzenia. Oczywiście ceny produktów i ogólny koszt życia też ulegają stałemu podwyższeniu, jednakże mimo wszystko wiadomość o podwyższaniu płac powinna być zadowalająca dla wszystkich. Tak jak to już powiedzieliśmy – zawsze mogło być gorzej. W niektórych krajach dochodzi przecież do zwiększenia kosztów życia przy jednoczesnym spadku wynagrodzenia.

Przeczytaj też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kogo-czeka-zmiana-pracy-w-2022-roku-a-gdzie-pensje-wzrosna-najwyzej-Sprawdzamy-8198164.html

Rynek pracy w Polsce

Już ostatni rok zapewnił polskiemu rynkowi pracy wiele niespodzianek. Ekspertom, którzy próbowali spekulować na jego temat jakieś dwa lata temu, trudno było przewidzieć to wszystko, do czego ostatecznie doszło. Raczej nikt wtedy nie przypuszczał, że pandemia będzie trwać aż tak długo i spowoduje zamknięcie tak wielu różnych biznesów – nawet tych, które do tej pory radziły sobie na rynku naprawdę nieźle i potrafiły się rozwijać. To, na co jednak obecny człowiek (ten pracujący) powinien zwrócić uwagę, jeżeli chce zapewnić sobie odpowiednią przyszłość, to niestety obniżona wartość większości świadczeń emerytalnych. Już teraz polskie emerytury nie zachwycają, a pod tym względem ma być tylko gorzej. Trzeba być na to przygotowanym, by na końcowym etapie swojego życia nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Osoby, które nie chcą ledwo wiązać końca z końcem na emeryturze, już teraz powinny zacząć zbierać oszczędności, które będą wykorzystywać później.

Warto odpowiedzieć sobie jeszcze na kilka innych ciekawych pytań. Ludzi interesuje m.in. to, kogo czeka zmiana pracy w 2022 roku. Które zawody przestaną istnieć i zostaną całkowicie wyeliminowane bądź zaczną być wykonywane przez zautomatyzowane systemy lub maszyny? Być może jednym z tych zawodów będzie… sprzedawca. Oczywiście na ten moment wszystkie sklepy spożywcze wciąż zatrudniają wielu ekspedientów, ale widać w nich też wyraźnie nową modę na korzystanie z kas samoobsługowych. Niektórzy ludzie używają już wyłącznie tego typu nowoczesnych kas. Nie chcą użerać się z innymi klientami, nie chcą czekać w kolejkach i nie zamierzają wystawiać się na kontakt ze sprzedawcami, którzy nie zawsze są mili, dlatego wolą udać się do samoobsługi, gdzie jedyną relację nawiązują z automatem. Im więcej będzie kas samoobsługowych, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na ekspedientów. Niektóre sklepy już ograniczają ilość „tradycyjnych” kas na rzecz tych samoobsługowych. Warto mieć to na uwadze, jeżeli chce się wykonywać zawód sprzedawcy lub wykonuje się go już teraz, bo istnieje pewne ryzyko, że w niedalekiej przyszłości niemalże całkowicie przestanie on istnieć.

Tak naprawdę podobny problem może spotkać każdą inną branżę zawodową. W tym momencie staramy się automatyzować większość prac i to nawet tych, które niegdyś uchodziły za prace typowo kreatywne, które teoretycznie nie mogłyby być wykonywane przez maszyny. Przykład? Chociażby taki copywriting. Już teraz na rynku występują różne specjalne aplikacje i programy, które samodzielnie generują nowe treści na wybrane przez człowieka tematy. Oczywiście nie zawsze działają idealnie, ale działają, no i cały czas są ulepszane, dlatego można się domyślać, że będą działać coraz lepiej. Nikogo nie powinno zdziwić to, że za rok czy kilka lat taka aplikacja zdoła napisać samodzielnie kompletną i wartościową pracę magisterską. Programy oparte na sztucznej inteligencji potrafią same nauczyć się wielu rzeczy, by potem tę wiedzę wykorzystać.

No to w jakich branżach opłaca się teraz pracować? Gdzie pensje wzrosną najwyżej w najbliższych latach? Na ten temat można niestety tylko gdybać, gdyż sytuacja na naszym rodzimym rynku pracy jest obecnie bardzo nieprzewidywalna. Oczywiście można coś sobie przypuszczać, ale nigdy nie ma się pewności, czy te przypuszczenia rzeczywiście się sprawdzą, ponieważ to, jak wygląda rynek pracy, zależy od całej masy przeróżnych czynników, których nikt nawet nie jest w stanie w pełni poznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here