Studia rolnicze

Mieszkając na wsi, ma się naprawdę duże pole do popisu – i tutaj „pole” nabiera dosłownego znaczenia! Teraz coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia rolnicze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mają dość chemii i sztucznych produktów, które sprzedawane są pod hasłem: „naturalne, zdrowe, swojskie”. Często takie „naturalne” produkty z naturą mają mało wspólnego. Stąd też rosnące zainteresowanie rolniczymi kierunkami studiów, które sprawiają, że świat staje się lepszy i zdrowszy!

Rolnictwo – pozyskiwanie z natury tego, co najlepsze

Rolnictwo to nie tylko uprawa roślin czy hodowla zwierząt. Rolnictwo to znajomość geografii i ukształtowania terenu. To znajomość maszyn, preparatów i urządzeń, z pomocą których będzie można racjonalnie uprawiać ziemię. Wreszcie, to wiedza z zakresu ekologii, ekonomii, prawa i administracji. W końcu rolnik musi wiedzieć, jak zarządzać swoją ziemią, by przynosiła maksymalny zysk oraz jakie ma prawa a czego robić nie może.

Studia rolnicze – czego się spodziewać?

Studia rolniczeAby dostać się na studia rolnicze, nie wystarczy być w posiadaniu kilku hektarów. Jak w przypadku każdego innego kierunku, na każdej innej uczelni, trzeba przede wszystkim zdać maturę. Na studia rolnicze zdaje się je z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka. Wiedza z tych przedmiotów, pozwoli na pozytywne przejście rekrutacji.
Kierunek jest dość wymagający. W toku nauczania znajduje się miejsce na wykłady, laboratoria, ćwiczenia, seminaria i konwersatoria z języków obcych. Podczas studiów, odbywają również praktyk i ćwiczeń w terenie. W trakcie zajęć, student zdobywa wiedzę z zakresu:
– biologii,
– weterynarii,
– botaniki,
– chemii,
– mechaniki oraz obsługi maszyn rolniczych,
– ekologii,
– agrometeorologii,
– prawa i administracji – w tym regulacji unijnych,
– języków obcych i wielu innych.
Po studiach, absolwenci najczęściej wracają pełni energii do działania na własne gospodarstwa. Różnica jest jednak taka, że wówczas wiedzą, jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej na rozwój własnej działalności. Mają przewagę nad konkurencją i mogą ją z powodzeniem wykorzystywać. Dodatkowo, jeśli nie chcą pracować w polu, mogą z powodzeniem szukać zatrudnienia w urzędach, agencjach czy instytucjach rolniczych. Mogą także pozostać na uczelni i zrobić doktorat.
Możliwości jest wiele. A rolnictwo coraz bardziej będzie się rozwijać i zawsze będzie potrzebne. Nie należy do rolnictwa podchodzić stereotypowo. Studia pozwalają zdobyć wiedzę z wielu dziedzin, które otwierają drzwi do naprawdę ciekawych i wpływowych zawodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here