najbardziej opłacalne kierunki studiów

Twoje dziecko jest w klasie maturalnej i nie bardzo wie, co dalej zrobić ze swoim życiem? Chce iść na studia, jednak nie orientuje się, jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów? Pomóż mu w dokonaniu właściwego wyboru i przedstaw kilka propozycji. Być może nastolatek odkryje to, co chce robić w życiu.

Kierunki dla humanistów

najbardziej opłacalne kierunki studiów
Humaniści nie mają lekko w życiu – niestety! Zwykle bardziej opłacalne jest wykształcenie techniczne, jednak i humanista może spełniać się zawodowo i dodatkowo dobrze zarabiać. Dla lubiących historię, wos czy język polski (i zdających maturę z takich przedmiotów) można na przykład wybrać: pedagogikę, psychologię czy socjologię. Jednak chyba najbardziej opłacalnym kierunkiem jest tutaj prawo.
Prawo – kierunek niezwykle wymagający i dość prestiżowy. Dobry prawnik, to skarb. Jednak, by nim zostać, trzeba przyswoić ogromną ilość przepisów prawnych, obowiązujących nie tylko na terenie Polski ale i za granicą. Niestety, taki kierunek nie dopuszcza do pracy jedynie po samym ukończeniu nauki i uzyskaniu tytułu magistra. Tu potrzebna jest również aplikacja, czyli praktyka prawnicza, zakończona państwowym egzaminem – a ten, do łatwych niestety nie należy. Jedna nie trzeba się zrażać. Osoby charakteryzujące się dokładnością, umiejętnością logicznego myślenia oraz szybkim przyswajaniem wiedzy – poradzą sobie bez problemu i będą mogły podjąć pracę na przykład adwokata czy sędziego.

Kierunki dla matematyków, fizyków, informatyków

Umysły ścisłe mają dużo możliwości. Techniczne kierunki są coraz bardziej pożądane i cenione przez pracodawców. Można wybrać architekturę, można wybrać astronomię, można wybrać inżynierię produkcji, logistykę, automatykę i robotykę albo informatykę. I te dwie ostatnie propozycje, choć trudne, to są najbardziej przyszłościowe kierunki.
Informatyka (zwłaszcza programowanie) – ze względu na to, że współczesny świat opiera się na szeroko rozumianym Internecie, takie studia to wręcz klucz do sukcesu i wielkich pieniędzy. Najlepszym przykładem jest tutaj Bill Gates, który cały sukces zawdzięcza właśnie informatyce. Programowanie i cały dział IT, jest obecnie najbardziej opłacalnym kierunkiem, który owocuje ciekawą i dobrze płatną pracą w przyszłości – zakładając oczywiście, że potrafi się to robić. Dlatego jeżeli nastolatek interesuje się językami programowania – niech nie zmarnuje swojej szansy na świetlaną przyszłość.
Automatyka i robotyka, to również kierunek przyszłościowy. Każda branża dąży do tego, by zastąpić pracę ludzi – pracą maszyn. Dlatego, jeżeli ktoś dobrze nauczy się tworzyć i programować, będzie mógł spełniać się zawodowo – i to bez żadnej obawy.

Kierunki dla biologów i chemików

Tu nie ma co kombinować. Najbardziej opłacalna jest medycyna. Lekarze zawsze znajdą pracę i zawsze będą potrzebni. A dobrzy specjaliści, to skarb. Niestety medycyna, to również bardzo wymagający i trudny kierunek. Kierunek który wpaja wiedzę o człowieku, któremu na późniejszym etapie trzeba będzie pomóc. To wymaga pokory, spokoju i ogromu wiedzy.
Przedstawione kierunki, choć trudne, są najbardziej opłacalne. Wybór należy do maturzysty, jednak warto powiedzieć mu, że porządny zawód wymaga specjalistycznej wiedzy. A to można osiągnąć jedynie ciężką pracą i nauką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here