Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczkodawcy

Pożyczka to zobowiązanie finansowe, które może pomóc nam w trudnej sytuacji, ale może również nas w trudną sytuację wpędzić. Za każdym razem, gdy zaciągamy dług ryzykujemy – jeśli nie będziemy w stanie go spłacić, będzie się to wiązało z poważnymi konsekwencjami. Trudno jest wydostać się ze spirali długów. Niektórzy twierdzą, że jest to wręcz niemożliwe, inni mówią o kredytach konsolidacyjnych dla dłużników, które pozwalają osobom w trudnej sytuacji finansowej ustabilizować ją i spłacić wcześniej zaciągnięte długi.

Nie jest to jednak sytuacja, z którą ktokolwiek chciałby się mierzyć: wręcz przeciwnie, każdy rozsądny człowiek pożyczając pieniądze wie, że będzie w stanie je oddać. Pożycza tylko dlatego, że w tej chwili nie ma tych pieniędzy – będzie nimi natomiast dysponował za miesiąc, rok czy pół roku. Pierwszą cechą rozsądnego pożyczkobiorcy jest więc chłodna kalkulacja przychodów i rozchodów gospodarstwa domowego i stwierdzenie, czy będzie w stanie spłacić wziętą pożyczkę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości już na tym etapie – zrezygnuj z wzięcia pożyczki albo zdecyduj się na inną. 

Wydłużenie okresu spłaty lub inne rozłożenie rat może pozwolić ci wziąć pożyczkę, o jakiej marzysz. Porządna firma zajmująca się udzielaniem pożyczek z pewnością pozwoli ci na takie kroki, ba, sama zaproponuje rozwiązania dostosowania pożyczki do twoich możliwości. Warto sprawdzić, czy firma, z której usług chcesz skorzystać oferuje różne produkty finansowe. Jeśli tak, znaczy to, że jest dużą, profesjonalną firmą z bogatą ofertą, a nie jakimś przekrętem służącym oszukiwaniu ludzi. Kiedy przedstawiciele firmy i doradcy naprawdę starają się ci pomóc, tłumaczą ci, co mogą zaproponować i pomagają znaleźć rozwiązania, wiedz, że trafiłeś na dobrą firmę. Inną dobrą praktyką jest możliwość dopytania o poszczególne zapisy umowy. 

Z drugiej strony warto pamiętać, że pracownik firmy nie powie o niej złego słowa. Tak samo żadna firma nie pochwali się na swojej stronie jakimikolwiek wpadkami, a ryzyko będzie minimalizowane i bagatelizowane. To normalne, że przedsiębiorca mówi tylko o zaletach firmy i oferowanego przez nią produktu czy usługi – mniej naturalnym jest jeśli konsument uwierzy mu i bezrefleksyjnie przyjmie wszystko, co właściciel powie. W praktyce oznacza to, że o firmę pożyczkową warto zapytać nie tylko ją samą, ale również innych klientów. 

Sprawdzanie firmy pożyczkowej najlepiej zacząć w Internecie, na przykład poprzez odwiedzenie różnych forów internetowych. Najłatwiej znaleźć je przez wyszukiwarkę, wpisując na przykład opinie o pożyczkach w Lendon. Znajdziemy w ten sposób nie tylko opinie, ale również dyskusje i historie ludzi, którzy pożyczali pieniądze od danych firm. Taka weryfikacja pozwoli nam sprawdzić, czy przypadkiem firma nie stosuje jakichś nieuczciwych praktyk – drobnego druczku, zmiany warunków umowy itp. Niezadowoleni klienci często piszą o swoich niemiłych doświadczeniach w Internecie, by ostrzec innych. Skorzystajmy z tego i uczmy się na ich błędach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here