Fundusze ETF

Poniższy artykuł dostarczy profesjonalnym traderom wiedzy mającej związek z funduszami ETF. Przede wszystkim będzie można poznać odpowiedź na pytanie, czym są fundusze ETF, co to są fundusze giełdowe ETF, jak i na czym polega handlowanie na ETF-ach.

Czym jest ETF? 

Zacznijmy od odpowiedzi czym jest dokładnie ETF? Otóż fundusz ETF notowany jest na giełdzie i zaliczany do grupy papierów wartościowych, które można sprzedawać na giełdzie z użyciem konkretnego brokera. ETF mogą nam zaoferować dosyć obszerny wachlarz w zakresie klas aktywów – zaczynając od inwestycji tradycyjnych w giełdowe spółki, kończąc na innych instrumentach, takich jak towary czy też waluty. Ponadto, struktury ETF pozwalają na otwieranie dość krótkich pozycji na rynku, pozyskiwanie dźwigni finansowej, jak unikanie podatków od kapitałowych zysków krótkoterminowych w wybranych jurysdykcjach. 

Fundusze giełdowe stanowią jedne spośród najbardziej poszukiwanych, jak i niedawno powstałych finansowych instrumentów. Fundusze ETF są w stanie zaoferować nam wiele różnych korzyści, i jeżeli zostaną odpowiednio dobrane, mogą stać się dobrą metodą na osiągnięcie dodatnich wyników w zakresie inwestycji. 

Fundusze ETF miały swój debiut w 1993 roku, zaś ich formę podstawową stanowił powszechnie znany symbol giełdowy SPY, czyli inaczej mówiąc Spiders. Jak dotąd osiągnął on najwyższy wolumen ETF. Wyłącznie na amerykańskich giełdach, istnieje ponad 1000 różnych produktów ETF, w które zainwestowano już ok. 1 bilion dolarów. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tego, czym są fundusze ETF, sprawdź także tę stronę internetową. 

Handlowanie na funduszach ETF

Tak samo, jak akcje spółek, które notowane są na giełdzie, ETF można bez trudu kupować, jak i sprzedawać w godzinach, kiedy otwarta jest giełda. Poza tym, identycznie jak w wypadku akcji notowanych na giełdzie, ETF będzie mieć giełdowy symbol zawierający bieżącą cenę. Ilość udziałowych jednostek, które dostępne są w ETF może ulegać codziennym zmianom za sprawą bezustannego tworzenia zupełnie nowych jednostek, przy jednoczesnym umarzaniu już istniejących. 

Ceny rynkowe ETF, są na ogół zgodne z wartościowymi papierami bazowymi, w oparciu o zdolności ETF do emisji, jak i wykupowania akcji na tenże instrument. Biorąc pod uwagę fakt, iż fundusze ETF stworzono tak naprawdę z myślą o indywidualnych inwestorach, utrzymują oni ciągłą płynność, jak i czuwają nad integralnością opisywanego funduszu ETF poprzez kupowanie i sprzedawanie jednostek. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here