Architektura studia

Każdy dorosły człowiek, jest w stanie określić to, co lubi robić i jaką pracę chce wykonywać. Jednak często jest tak, że idąc na studia wybiera się jedno – a w prawdziwym życiu zajmuje się zupełnie czymś innym. Przykładowo:
po ukończeniu zarządzania, ktoś zaczyna pracę w firmie produkcyjnej, na stanowisku technicznym. Co więcej, jest zafascynowany metalami, konstrukcjami stalowymi i całą produkcją. Takich przypadków jest mnóstwo.
Dlatego warto obserwować swoje dzieci i pomóc im w wyborze idealnych studiów. Studiów, które przydadzą się do podjęcia wymarzonej pracy.

Architektura – studia wymagające ale i przyszłościowe

Jeżeli nastolatek jest bystry, pilnie uczy się z przedmiotów ścisłych takich jak: matematyka, fizyka, informatyka a dodatkowo świetnie rysuje – ma szansę na ten prestiżowy zawód w przyszłości. Architektura – bez względu na to, czy dotyczy budynków, wnętrz, krajobrazu – wymaga od kandydata na studia pewnych, określonych cech
i umiejętności. Są to między innymi: kreatywność, pomysłowość, niebanalna wyobraźnia (również ta przestrzenna), dyscyplina, zacięcie, precyzja, logiczne myślenie, umiejętność łączenia wyobraźni z techniką, łatwość przyswajania sporej ilości wiedzy, komunikatywność i nieco artystyczna dusza (w końcu architektura wymaga estetyki, ładu i harmonii). Ważna jest również pracowitość, gdyż studia architektoniczne, to studia wymagające a i praca w przyszłości nie należy do łatwych. Widząc takie cechy u swojego dziecka, trzeba ukierunkować jego myślenie, rozwijać pasję i ukształtować jasny cel. Oczywiście nic na siłę, jeżeli dziecko zechce iść inną drogą, nie należy mu tego zabraniać. Jednak jeśli się waha – trzeba mu pomóc i mocno trzymać kciuki.

Architektura – jak dostać się na wymarzone studia?

Posiadanie cech i umiejętności, które zostały wyżej wymienione, niestety nie wystarczą. By dostać się na studia
o kierunku architektonicznym, należy bardzo dobrze zdać maturę z matematyki, fizyki i języka obcego.
Trzeba jednak pamiętać, że różne uczelnie, różnie punktują wyniki z matury. Warto zatem wcześniej zapoznać się z tym, które przedmioty brane są pod uwagę na jakiej uczelni, by uniknąć niepotrzebnych stresów.
W rekrutacji liczą się również zdolności plastyczne kandydata. Warto więc wcześniej zrobić kurs rysunku technicznego, zapisać nastolatka na dodatkowe zajęcia plastyczne, by mógł ukazać swoje port-folio i pochwalić się zdolnościami, jakie posiada.

Architektura studia
Program nauczania – co łączy architekturę na różnych uczelniach?

Projektowanie przestrzenne czy budynków wymaga, jak już wspomniano wcześniej, pracowitości, dyscypliny, precyzji i kreatywności. Wymaga również sporej wiedzy z wielu zakresów. Dlatego program studiów jest dość obszerny i zawiera między innymi:
– historię architektury – poznawanie stylów czy metod projektowania;
– komputerowe wspomaganie projektowania – poznawanie programów i narzędzi do projektowania i wizualizacji;
– materiałoznawstwo – rozpoznawanie materiałów, ich składu, wytrzymałości;
– mechanika budowli, budownictwo, instalacje budowlane i wiele, wiele innych.
Zajęcia odbywają się w ramach wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, seminariów i konwersatoriów. Program jest tak skonstruowany, by przekazać jak najwięcej wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here