Wraz ze zmianami klimatycznymi obserwujemy coraz częstsze występowanie groźnych zjawisk pogodowych. Gwałtowne burze i opady czy huraganowe wiatry to już niestety nie rzadkość. Zdarzenia te niosą ze sobą ryzyko zniszczeń w majątku. Jak się uchronić przed finansowymi skutkami działania takich żywiołów? Odpowiedzią jest odpowiednie ubezpieczenie majątkowe.
Czym jest ubezpieczenie majątkowe?
Ubezpieczenie nieruchomości pozwala na ochronę majątku przed finansowymi skutkami szkód, które mogą wyrządzić żywioły takie jak powódź, huragan, pożar. Dzięki polisie możliwe jest uzyskanie odszkodowania za ewentualne straty i szkody. Warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia majątkowego, jeśli posiadamy nieruchomość, która jest narażona na działanie np. huraganów, czy występowanie powodzi lub pożarów. Jest to szczególnie ważne w przypadku nieruchomości położonych w obszarach podwyższonego ryzyka.
Ile kosztuje polisa majątkowa?
Wysokość składki za ubezpieczenie majątkowe od skutków działania żywiołów zależy od kilku czynników, takich jak: zakres i przedmiot ubezpieczenia, lokalizacja nieruchomości, rodzaj budynku (mieszkanie, dom), materiał, z którego budynek powstał (domy drewniane są zazwyczaj droższe w ubezpieczeniu niż murowane), jego powierzchnia, wartość rynkowa nieruchomości oraz zabezpieczenia chroniące przed żywiołami. Im nieruchomość jest wartościowsza, im jest bardziej narażona na ryzyko, tym składka jest wyższa, zazwyczaj jednak wynosi kilkaset złotych. Warto przy tym pamiętać, iż suma ubezpieczenia w kontekście polisy majątkowej powinna być zbieżna z wartością nieruchomości. Dzięki temu mamy pewność, że w razie szkody całkowitej (np. spłonięcia) będziemy w stanie odbudować nieruchomość i wyposażyć ją w sprzęty podobnej klasy do tych, które utraciliśmy.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania polisy?
Aby ubezpieczenie spełniło swoją funkcję, musi przede wszystkim obejmować zarówno stałe, jak i ruchome części składowe majątku. Przez elementy stałe rozumie się mury, fundamenty, dach, drzwi, mała architektura elementy zabudowy czy armaturę, natomiast w do drugiej grupy zaliczamy meble, sprzęt RTV, AGD, ubrania, pozostawioną gotówkę, elektronikę i inne wartościowe przedmioty (np. biżuteria czy dzieła sztuki). Ponadto musimy się upewnić, że ubezpieczenie obejmuje wszystkie ryzyka związane z żywiołami. Poza pożarem czy huraganem warto zwrócić uwagę na obecność na liście ryzyk np. silnego wiatru (czyli o prędkości niższej niż huragan, ale wciąż groźnej dla dobytku), osunięcia ziemi, działania mrozu czy upadku gałęzi/słupów. Możemy również wybrać polisę typu all-risks, która będzie chroniła od wszelkich zdarzeń, w tym również spowodowanych przez osoby trzecie, np. włamanie, kradzież, dewastacja czy uderzenie pojazdem mechanicznym.
Jak wybrać najkorzystniejszą polisę? Obecnie na rynku funkcjonuje wiele podmiotów oferujących ubezpieczenia, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wizyta w multiagencji, która może skorzystać z kilkunastu propozycji. W ten sposób mamy pewność, że wybierzemy takie ubezpieczenie, które będzie spełniać wszystkie nasze potrzeby bez konieczności czasochłonnego, samodzielnego porównywania ofert.