Kredyt na zakup działki

Osoby poszukujące kredytu na zakup działki pod swój przyszły dom nie wszędzie znajdą wsparcie. Są banki, które nie uznają w ogóle zabezpieczenia w postaci działki budowlanej. Inne żądają wyższego wkładu własnego, jeśli działka jest jednocześnie zabezpieczeniem kredytu. Przedmiotem kredytowania, poza nieruchomością siedliskową, może być także działka rekreacyjna oraz najczęściej spotykany przypadek, czyli działka budowlana z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną. Kredyt na zakup działki w praktyce niewiele różni się od kredytu na zakup gotowego mieszkania, czy też w inwestycji realizowanej przez dewelopera. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które wyróżniają taki cel kredytowania. Pierwszą i podstawową kwestią, gdy chcemy kredyt na zakup działki lub budowę domu jest sprawdzenie czy bank w ogóle przyjmuje działkę budowlaną jako zabezpieczenie czy tez będzie wymagał innej nieruchomości.

Jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania kredytu na działkę

Kredyt na zakup działkiW przypadku zakupu działki działki budowlanej większość banków wymaga dostarczenia następujących dokumentów:
odpisu z Księgi Wieczystej prowadzonej dla nieruchomości lub odpisu z Księgi Wieczystej nieruchomości, z której dana Nieruchomość będzie wyodrębniona,
aktu notarialnego sprzedaży lub umowy przedwstępnej sprzedaży,
umowy darowizny – jeśli była podstawą nabycia nieruchomości,
dokumentu potwierdzającego przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną tj. zaświadczenia o przeznaczeniu w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu potwierdzającej możliwość realizacji na działce zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej
wypisu z ewidencji gruntów i kopii mapy ewidencyjnej.
Od złożenia wniosku do uruchomienia środków finansowych na zakup działki budowlanej, siedliskowej czy rekreacyjnej czeka się średnio około miesiąca.

Warunki kredytowania zakupu działki

Decydując się na zakup działki budowlanej czy rekreacyjnej, możesz postanowić, że samodzielnie wybudujesz dom lub wybierzesz kompletną nieruchomość z gotową zabudową mieszkalną. Możesz wnioskować o kredyt hipoteczny na działkę lub na budowę domu. Obecnie zakup działki budowlanej i sfinansowanie jej kredytem mieszkaniowym nie stanowi problemu. Jest to taki sam kredyt jak ten przeznaczony na zakup mieszkania. Oznacza to, że kredytobiorca musi mieć odpowiednią zdolność kredytową, nieruchomość musi być wolna od wszelkich wad prawnych. O ile każdy bank udzieli kredytu przeznaczonego na zakup działki, o tyle już nie każda instytucja zabezpieczy się na niezabudowanej działce budowlanej. Obecnie z około 25 banków na rynku, które udzielają kredytów hipotecznych, tylko 13 jest gotowych sfinansować zakup działki budowlanej. Są to praktycznie takie same oferty jak w przypadku zakupu gotowej nieruchomości czy kredytu na budowę. O oprocentowaniu decyduje kwota kredytu i poziom wskaźnika LTV. Kredyt na zakup działki może zostać udzielony także na maksymalny okres nieprzekraczający 35 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here