Ciepła woda to niezbędny standard dzisiejszego życia. W tym artykule omówimy zalety i wady przepływowych ogrzewaczy wody – https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/podgrzewacze-do-wody/przeplywowe-elektryczne. Zastanowimy się też, gdzie ich zastosowanie pozwoli wyciągnąć jak najwięcej z wymienionych zalet.

Główną zasadą działania ogrzewaczy przepływowych jest to, że nie gromadzą ciepłej wody w zbiornikach, lecz wydajnie i szybko ogrzewają ją w trakcie poboru. Ze względu na źródło energii przepływowe podgrzewacze można podzielić na:

– podgrzewacze do wody zasilane elektrycznie.

– podgrzewacze do wody zasilane gazowo.

Elektryczny, przepływowy podgrzewacz do wody to dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie nie jest dostępne inne źródło ciepłej wody, na przykład w domkach letniskowych. Nie wymagają skomplikowanej instalacji i infrastruktury. Z montażem mogą poradzić sobie nawet domownicy.

Gazowy ogrzewacz wody, tak zwany junkers (od powszechnie kojarzonej marki produkującej takie podgrzewacze), wymaga doprowadzonego przyłącza gazowego. Są oszczędne i niezawodne w eksploatacji, jako że wysokokaloryczny gaz wydajnie ogrzewa wodę. Zwykle zajmują więcej miejsca niż te elektryczne. Ich montażem muszą zajmować się certyfikowani specjaliści. Ze względu na potencjalnie śmiertelne zagrożenie stwarzane przez niesprawną instalację, ta powinna być raz w roku sprawdzana przez specjalistów.

Zalety przepływowego ogrzewacza wody:

– długoterminowe oszczędności. Chociaż zamontowanie wysokiej klasy przepływowego ogrzewacza zwykle oznacza wyższe koszty początkowe, w dłuższej perspektywie oznacza oszczędności, ponieważ woda jest ogrzewana na bieżąco i jedynie wtedy, gdy następuje jej pobór. Ta cecha przynosi maksymalne korzyści tam, gdzie pobór wody nie jest zbyt duży lub regularny, tzn. że okresami w domu pobiera się dużo wody (gdy wszyscy domownicy się kąpią), lecz przez długie okresy nie pobiera się jej wcale (gdy wszyscy są w pracy).

– mniejsze zużycie wody. W sytuacji, gdy zbiornik ciepłej wody jest daleko od kranu, czasami musi upłynąć dużo wody, by zaczęła płynąć ciepła. Nowoczesne podgrzewacze dostarczają ciepłej wody niemal natychmiast.

– brak limitów na ciepłą wodę. Zbiornik może się wyczerpać, podgrzewacz działa zawsze. Wygodne rozwiązanie dla dużych rodzin.

– małe gabaryty. Nawet większe podgrzewacze gazowe są mniejsze niż rozsądnej wielkości zbiorniki. To szczególnie ważne w nowoczesnym budownictwie.

– Regulacja temperatury. Nowoczesne ogrzewacze mają wbudowane fizyczne i elektroniczne systemy płynnej regulacji temperatury. Umiejętność precyzyjnego kontrolowania temperatury zmniejsza niebezpieczeństwo poparzenia się zbyt gorącą wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here