Outplacement grupowy w założeniu często ma pomagać uczestnikom w ponownym wejściu na rynek pracy i uposażać ich w wiedzę, która może okazać się bardzo pomocna w czasie poszukiwania nowej posady.

Kiedy outplacement grupowy bywa szczególnie przydatny?

Outplacement grupowy: zwalniana jest duża grupa pracowników

Outplacement grupowy, jak sama nazwa wskazuje, to rozwiązanie stworzone z myślą o grupie pracowników, dlatego jeśli dana firma ma w planach zwolnienie większej liczby osób, wdrożenie podobnego programu może okazać się bardzo rozsądnym posunięciem, tym bardziej, że w parze z outplacementem grupowym idzie szereg korzyści dla pracodawcy, takich jak, między innymi, benefity stricte wizerunkowe: pracodawca pokazuje, że zależy mu na losie zwalnianych osób i chce ich aktywnie wspierać w dalszej karierze.

Outplacement grupowy: zwalniani są pracownicy, którzy od dłuższego czasu byli zatrudnieni w jednym miejscu

Jeżeli pracownik od dawna jest zatrudniony w szeregach danej firmy, informacja o zwolnieniu może być dla niego nie tylko bardzo ciężkim doświadczeniem, ale również wiązać się z obawą o ponowne wejście na rynek pracy. Dlaczego? Dłuższe nieuczestniczenie w rekrutacjach bywa dla pracownika źródłem stresu: może czuć się niepewnie i potrzebować odświeżenia swojej wiedzy na temat poszukiwania pracy, zwłaszcza że w ostatnich latach ogromną popularnością w tym względzie cieszą się narzędzia internetowe.

Outplacement a atmosfera w firmie

Z jakiego powodu outplacement grupowy może mieć kolosalne znaczenie dla atmosfery w firmie? Zwolnienia mogą wprowadzać w szeregi pracowników podenerwowanie, rodzić plotki i domysły. Zaproponowanie outplacementu zwalnianym pracownikom natomiast sprawia, że kadra, która pozostaje ma dowód, że pracodawca dba o osoby zatrudniane i nie pozostawia ich samym sobie nawet w momencie, kiedy podejmowana jest decyzja o zwolnieniach.

Podsumowując: outplacement grupowy to rozwiązanie, które może nieść za sobą dużo korzyści. Bardzo często stosowany jest w odniesieniu do pracowników, którzy od dłuższego czasu byli zatrudnieni w danej firmie, w związku z czym ponowne wejście na rynek pracy może się dla nich okazać dużym wyzwaniem i pomocne bywa uzupełnienie wiedzy na temat skutecznych poszukiwań nowej posady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here