Na czym dokładnie polega profesjonalny audyt finansowy

Każdy przedsiębiorca, który ma w planach zagwarantować swojej firmie bardzo sprawną obsługę finansową czy możliwości inwestycyjne powinien zastanowić się poważnie nad skorzystaniem z profesjonalnych usług. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie zajmuje się biegły rewident, a także, na czym polega audyt finansowy.

Kim jest biegły rewident?

Biegły rewident przede wszystkim dokonuje rewizji finansowej. Do jego zadań trzeba zaliczyć szczegółowe badanie sprawozdań finansowych. Celem badań jest oczywiście potwierdzenie czy zastosowano zasady zgodnie z polityką w trakcie wykonywania raportu.

Ponadto biegły rewident wydaje opinie dotyczące sprawozdań czy określa czy wszystkie dane się zgadzają. Osoba na omawianym stanowisku odpowiada także za przegląd sprawozdań. Biegły rewident może również wykonywać usługi poświadczające.

Usługi audytorskie

Warto mieć świadomość, że biegły rewident może zaoferować przedsiębiorcy bardzo dużą liczbę usług. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim usługi audytorskie. Audyt w najprostszym ujęciu oznacza wydanie opinii na temat danego sprawozdania. Zadaniem biegłego rewidenta jest zatem wydanie opinii w oparciu o otrzymane sprawozdanie finansowe.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że celem czynności audytorskich nie jest w żadnym wypadku sankcjonowanie sprawozdawców. Warto wiedzieć, że w szereg usług audytorskich wchodzi bardzo duża liczba czynności, których zadaniem jest szczegółowe przebadanie, a także przegląd sprawozdania. Ponadto opinii biegłych rewidentów wymagają różnego rodzaju księgi rachunkowe czy ekspertyzy. Przedsiębiorca ma możliwość korzystania z omawianych usług audytorskich w każdej z wymienionych sytuacji.

Audyt finansowy

Audyt finansowy można również nazwać rewizją finansową. Z kolei zadaniem jej członków jest dokładne zbadanie sprawozdań finansowych. Konieczne jest również wydanie opinii dotyczącej tego, czy w danym sprawozdaniu zostały zastosowane wszystkie zasady rachunkowości.

Warto również zaznaczyć, że praktycznie wszystkie informacje znajdujące się w wymienionym dokumencie muszą być zarówno dokładne, jak i rzetelne. Audytor ma zadanie nie tylko zweryfikować prawdziwość danych, ale również sporządzić opinie. Ponadto obowiązkiem biegłych rewidentów jest regularne podnoszenie poziomu wykonywania swoich obowiązków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here