studia wieczorowe

Będąc na etapie pisania matury można nagle stwierdzić, że po maturze chce się iść do pracy a nie na studia. Jednak nic straconego! Można obie te rzeczy połączyć i zdobywać wiedzę oraz praktykę jednocześnie! Jak to możliwe? Po prostu – studia wieczorowe, to klucz do sukcesu młodych i spragnionych pracy pracowników.

Studia wieczorowe – zalety

Wieczorowy tryb studiów jest naprawdę bardzo praktyczny. Przede wszystkim pozwala na zbieranie doświadczenia zawodowego, które jest niezwykle cenne na późniejszym etapie życia. Przecież ile razy słyszało się o pracodawcach, którzy w prześmiewczy sposób zachęcali do podjęcia u nich wakatu: „zatrudnimy absolwenta studiów wyższych z pięcioletnim już doświadczeniem w pracy”. Wydawałoby się przecież, że jest to niemożliwe. I właśnie dzięki studiom wieczorowym, można zaskoczyć potencjalnego pracodawcę i ukończyć studia jednocześnie zdobywając doświadczenie.studia wieczorowe
Największym plusem studiów wieczorowych jest oczywiście możliwość podjęcia pracy, stażu, praktyki. Można w trakcie nauki próbować wielu zawodów i wybrać ten, który najbardziej odpowiada kierunkowi studiów lub zmienić kierunek pod pracę marzeń. Studiując dziennie, niestety nie ma na to czasu i dlatego tak często absolwenci studiów stacjonarnych pracują w zakładach, kompletnie nie związanych z ukończonym kierunkiem.
Kolejną zaletą jest to, że można założyć rodzinę. I choć czasem, to „założenie rodziny” jest bardzo niezaplanowane, to jednak w zaistniałej sytuacji, nie trzeba rezygnować z marzeń o ukończeniu studiów wyższych i uzyskaniu tytułu magistra czy inżyniera. Studia z systemem wieczorowym pozwalają za dnia zajmować się domem i dziećmi, wieczorami zaś pozwalają na naukę – a czasem też na oderwanie się od codzienności i na zapomnienie o problemach.
Studiując wieczorowo można pracować, wychowywać dzieci, załatwiać mnóstwo spraw. Jednak taki tryb studiów ma też swoje minusy. Jakie? O tym w dalszej części tekstu.

Studia wieczorowe – wady

Podstawową wadą studiowania w godzinach popołudniowych jest przede wszystkim to, że są to dość drogie studia. Czesne muszą rekompensować pracę wykładowców, którzy nie rzadko spędzają czas na uczelni od rana do późnych godzin nocnych. Dodatkowo dochodzą koszty dojazdu na uczelnię (zakładając, że trzeba do niej dojechać) czy koszty materiał.
Wadą jest również to, że każdy wieczór nie będzie mógł być przeznaczony na odpoczynek a właśnie na naukę. Odpada też życie studenckie, które właśnie wieczorami się rozkręca.
Decydując się na studia wieczorowe należy pamiętać, że jest to wyczerpująca forma nauki choć, tak jak wspomniano na początku, bardzo praktyczna. Trzeba być zdyscyplinowanym i konsekwentnym, by móc ukończyć takie studia i cieszyć się zdobytym tytułem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here