Prowadząc firmę musimy zastanowić się nad formą księgowości. Mamy dwie możliwości – pełną i uproszczoną. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję. W głównej mierze zależy ona od rodzaju prowadzonej działalności.

Uproszczona księgowość

Istnieją trzy rodzaje uproszczonej księgowości:

– karta podatkowa, będzie odpowiednia dla małej grupy firm. Wiąże się ona z płatnością stałej comiesięcznej kwoty. Wysokość tej stawki jest zależna od wielkości przedsiębiorstwa i ilości zatrudnionych pracowników,

– ryczałt ewidencjonowany – biznesmeni, którzy wybiorą tę formę księgowości uproszczonej płacą podatek od przychodu. Niestety nie jest to opcja dostępna dla wszystkich. Nie skorzystają z niej osoby prowadzące miedzy innymi apteki, czy lombardy,

– książka przychodów i rozchodów – najbardziej popularne rozwiązanie. Zapisuje się w niej przychody, informacje o wydatkach i zakupach w firmie.

Pełna księgowość

Jest dużo bardziej rozbudowana i jednocześnie skomplikowana. Pozwala nie tylko na spisywanie niezbędnych informacji, ale także na analizę i wyciąganie odpowiednich wniosków. Daje możliwość opracowania planu działania dotyczącego finansów. Używanie tego narzędzia pozwala na dokładną kontrolę przedsiębiorstwa, zaś  analizując wyniki sprawozdań możemy sprawdzić jakie rozwiązania dla naszego biznesu będą najodpowiedniejsze. Niektóre firmy są zobowiązane do wyboru dokładnie tego rodzaju księgowości.

Niezależnie od tego, który rodzaj księgowości wybierzemy możemy skorzystać z programów, które ułatwią nam pracę. Korzystając ze strony sage.com.pl odnajdziemy odpowiednie narzędzie, dostosowane do naszych indywidulanych potrzeb.

Nie zawsze wybrane przez nas rozwiązanie będzie odpowiednie do naszego rodzaju biznesu. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z obowiązującymi przepisami. Księgowość uproszczona może sprawdzić się, gdy potrzebujemy jedynie wiedzy na temat zysków naszej firmy. Kiedy wybierzemy opcję pełnej księgowości zdobędziemy dużo więcej informacji, które w dłuższej perspektywie mogą przełożyć na osiągnięcie większych przychodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here